معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری:

ترکیه دروازه صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی است

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با بیان این‌که ترکیه دروازه صادرات شرکت‌های ایرانی است، بر لزوم تقویت همکاری ایران و ترکیه در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان گفت و بر ضرورت رونق زیست‌بوم نوآوری با همکاری دو کشور تأکید کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، در همایش شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری ترکیه و ایران در استانبول با بیان این‌که ایران به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته است  تحول تازه‌ای در اقتصاد خود رقم بزند، افزود:‌ تحریم‌های آمریکا می‌توانست یک کشور را نابود کند، اما ایران روی پای خود ایستاد.

وی با اشاره به جهش علمی ایران در حوزه‌های مختلف فناوری عنوان کرد ایران آماده توسعه زیرساخت‌ها و همکاری جدی برای انتقال فناوری‌ها در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان به ترکیه است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تصریح کرد نسل جدید جوانان خلاق و کارآفرین در ایران، شکل‌گرفته است که قوانین بین‌المللی را به‌خوبی می‌شناسد و می‌تواند شریک خوبی برای شرکت‌های ترکیه باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: ترکیه دروازه صادرات شرکت‌های ایران است. تعامل میان روسای جمهور دو کشور در یک سال نشان‌دهنده سطح بالای سیاسی است؛ اما روابط حوزه اقتصادی با باید به سطح مطلوب برسد و تا دستیابی به هدف حجم تجاری 30 میلیارد دلاری فاصله دارد.

 ستاری در این نشست که میزبان حدود 80 شرکت ایرانی و 200 شرکت ترکیه‌ای بود، افزود: تحریم‌ها علیه ایران باعث شد تا تولید فناوری‌های بومی افزایش پیدا کند. حدود 200 شرکت ایرانی برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کردند اما به دلایلی ما تنها با 80 شرکت حضور پیدا کردیم.

 وی با تأکید بر لزوم تقویت روابط اقتصادی دو کشور گفت: ما دارای روابط سیاسی فوق‌العاده هستیم. باید سطح روابط اقتصادی ما نیز به سطح سیاسی برسد.

 معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری  در این برنامه که توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران برگزار می‌شود، با اشاره به این‌که دولت وظیفه ایجاد پل ارتباطی بین بخش‌های مختلف دو کشور هستند، تصریح کرد: طرف ترکیه و ایران به‌طور کامل از حمایت ما در این زمینه برخوردار خواهند بود.

 

 دیپلماسی فناوری، راهی مؤثرتر از دیپلماسی سیاسی به‌منظور حل چالش‌های محیط زیستی منطقه

 

دکتر ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست نیز طی این سفر، با حضور در جلسات مشترک با شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و ترک، دانشجویان ایرانی شاغل در دانشگاه‌های ترکیه، تجار و شرکت‌های تجاری ترکیه، از شرکت‌های مرتبط با حوزه ستاد در پارک علم و فناوری استانبول، همچنین برخی شرکت‌های توانمند در زمینه تجهیزات پیشرفته حوزه آب، بازدید نمودند.

ایشان همچنین تأکید کردند با توجه به مرز مشترک دو کشور و مسائل مهم زیست‌محیطی، دیپلماسی علمی شکل‌گرفته، بسیار مؤثرتر از دیپلماسی سیاسی خواهد بود و از این طریق می‌توان مسائل محیط‌زیست منطقه را در بستر تبادل تجربیات فناوری به تعادلی پایدار رساند و از طرفی با توجه به توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه آب نسبت به همکاری‌های فناورانه دو طرف اقدام نمود.

 

محمد فرازمند، سفیر ایران در ترکیه با اشاره به دیدارهای مقامات ایرانی و ترکیه در آنکارا این نشست‌ها را نویدبخش آغاز دوره‌ای جدید در روابط دو کشور دانست و گفت: در سه دهه اخیر 27 اجلاس کمیسیون‌های مشترک ایران و ترکیه را برگزار کردیم. این نشست‌ها به‌طور مستمر برگزارشده و آخرین نشست کمیسیون در سپتامبر 2019 در آنکارا برپا شد. حوزه بهداشتی و دارویی در این آخرین نشست به فعالیت‌های کمیسیون اضافه شد. کمیسیون‌های مشترک دو کشور از فعال‌ترین کمیسیون‌های فعال در منطقه و دنیا هستند. با برگزاری کمیسیون بیست و هشتم مشترک در تهران سال پرباری در روابط دو کشور رقم خواهد خورد.

 

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان