تصفیه‌خانه‌های کشور با بومی‌سازی فناوری توسعه می‌یابد

با توجه به بروز بحران جهانی خشکسالی، تصفیه آب و ایجاد تصفیه خانه‌های فناور به یکی از اولویت‌های بین‌المللی تبدیل شده است. شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی نیز در این زمینه فعالیت‌های قابل توجهی داشته‌اند. یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته است با بومی‌سازی فناوری «فیلترهای فراپالایش» که در تصفیه خانه‌ها کاربرد دارد، نیاز کشور به این محصول را تامین کند.

سید علیرضا فرخ زاد مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان توکا پارسیان پیشرو گفت: خدمات این شرکت در دو شاخه ارائه می‌شود. در حوزه خدمات فنی و مهندسی، این شرکت دانش‌بنیان تمام مراحل طراحی، اجرا و راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های آب را به صورت کامل انجام می‌دهد. در شاخه تولید نیز شرکت در پاسخ به نیازهای فناورانه داخلی اقدام به بومی‌سازی فناوری تولید محصولات مختلف کرده است.

 

 فرخ‌زاد در ادامه افزود: یکی از محصولات دانش‌بنیان شرکت، فیلترهای فراپالایش (اولترا فیلتراسیون) است. این محصول  برای تصفیه پساب بسیار حیاتی است و تنها توسط چند کشور محدود تولید می‌شود. آمریکا، آلمان، هلند، کره جنوبی، و ژاپن از جمله تولیدکنندگان این محصول هستند.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان توکا پارسیان پیشرو همچنین بیان کرد: پیش از این، 90 درصد نیاز کشور به این محصول از شرکت‌های آمریکایی تامین می‌شد و 10 درصد باقیمانده نیز از کشورهای مانند چین وارد می‌شد. با توجه به بروز مشکلات ناشی از تحریم و نوسانات قیمت ارز، واردات این محصول نیز با مشکلاتی مواجه شد و قیمت آن به شکل قابل توجهی افزایش یافت.

فرخ زاد در ادامه، ضمن توضیح فرایندهای مرتبط با بومی‌سازی این محصول گفت: با بومی‌سازی این محصول در داخل، یک محصول با کیفیت تولید شد که با یک هشتم قیمت نمونه مشابه خارجی عرضه می‌شود.

 

وی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی برای استفاده شرکت‌های بزرگ از محصولات دانش‌بنیان افزود: شاید عمر این محصول کمی از  عمر نمونه‌های مشابه خارجی کمتر باشد، اما در زمینه کیفیت چیزی از آنها کمتر ندارد و با توجه به اینکه با قیمت بسیار کمتر عرضه می‌شود، استفاده آن، از توجیه بسیار بالای اقتصادی برخوردار است.

 

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان توکا پارسیان پیشرو همچنین بیان کرد: پس‌آب تصفیه شده با استفاده از این محصول می‌تواند مجدداً وارد چرخه شود و مورد استفاده قرار گیرد. امیدوار هستیم در آینده نزدیک، محصولات فناورانه بیشتری را بومی‌سازی کنیم و در راستای استقلال علمی کشور گام  برداریم.


گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

کلمات کلیدی
//isti.ir/ZfTp