ضرورت بررسی کیفیت آب زیرزمینی

انسان بالغ روزانه به حدود1.5 تا 3 لیتر آب نیاز دارد و کیفیت آب از عوامل موثر بر سلامتی وی می باشد. لذا امروزه کیفیت آب به عنوان یکی از مشکلات زیست محیطی در نقاط مختلف جهان مطرح است.

انسان بالغ روزانه به حدود1.5 تا 3 لیتر آب نیاز دارد و کیفیت آب از عوامل موثر بر سلامتی وی می­باشد. لذا امروزه کیفیت آب  به عنوان یکی از مشکلات زیست محیطی در نقاط مختلف جهان مطرح است. دربسیاری از مناطق یکی از مهم­ترین منابع تامین آب، آب زیرزمینی می­باشد. بر اساس گزارش یونسکو کل برداشت از منابع آب زیرزمینی در جهان در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۰۰۰۰میلیارد مترمکعب برآورد شده که ۶۷ درصد آن به مصرف آبیاری، ۲۲ درصد مصارف خانگی و ۱۱درصد مصارف صنعتی می‌رسد و این بدان معناست که حدود ۲۵ درصد برداشت از منابع آب جهان از منابع آب زیرزمینی صورت می­پذیرد.

در ایران نیز بخش مهمی از منابع آب کشور به ویژه در بخش شرب از منابع آب زیرزمینی تامین می شود. کیفیت آب زیرزمینی با توجه به طول مسیر طی شده و فراوانی مواد انحلالی می­تواند در نقاط مختلف تغییراتی نموده و کاهش ­یابد. علاوه برآن برداشت­های بی­رویه از چاه­های آب و خشک­سالی و گسترش فعالیت­های کشاورزی و صنعتی منجر به افت سطح آب های زیرزمینی و تغییر کیفیت آب زیرزمینی شده و ورود آلاینده­هایی همچون سولفاتها و نیتراتها به سفره های آب زیرزمینی موجب تاثیرات منفی بر کیفیت آن شده است. لذا روند کاهش کیفیت آب شرب ممکن است در سال­های آتی با آهنگ بیشتری رشد کرده و آسیب­های جدی تری به منابع آب زیر زمینی کلان­شهر­ها وارد نماید.

تغيير در كيفيت آبهاي زيرزميني معمولا ناشی از مديريت غلط بهره برداري از آب زيرزميني است که موجب تخريب منابع آب و ساير منابع به صورت مستقيم و غيرمستقيم می­شود و این امر در مناطق خشك و نيمه خشك كه وابستگي به اين منابع بيشتر است، دارای تاثیر شدیدتری خواهد بود. از این رو بررسي كيفيت آب زیرزمینی و استفاده از الگوهای مدیریتی  مناسب مي­تواند به مديريت صحيح منابع آبي كمك نمايد.

 

 

کلمات کلیدی

تصاویر

 ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان
//isti.ir/ZB7a