عنوان
يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧-
پیوندها
صفحه اصلی > کارگروه‌های تخصصی > کارگروه محیط زیست 
کارگروه محیط زیست

اهمیت و ضرورت

در کره مسکونی هیچ اقدامی به‌اندازه حفاظت از محیط‌زیست برای تداوم زندگی و تضمین سلامت نسل آینده در اولویت قرار ندارد آثار تخریبی محیط‌زیست ناشی از عدم توجه کافی به این مقوله اساسی را در حوزه‌های مختلف شاهد، درگیر و همگی آن را در جای جای کشور تجربه کرده‌ایم .به‌طوری‌که حتی بسیاری از فناوری‌های گذشته در حوزه‌های مختلف کشاورزی و صنعتی امروزه خود نیازمند فناوری‌های جدید جهت رفع مشکلات ناشی از آنان می‌باشد. بنابراین ضرورت پرداختن به این مهم از اهم واجبات است.

مأموریت

از میان چالش‌های بیشمار زیست‌محیطی پیش­رو در کشور با توجه به مأموریت ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست، همان‌گونه که از نام آن پیدا و در سند چشم‌انداز مشخص شده است، عمده مأموریت حوزه محیط‌زیست در راستای حمایت از توسعه و ترویج و فرهنگ‌سازی فناوری‌های نوین به‌منظور رفع یا کاهش چالش‌ها و مشکلات ناشی از معضل محیط­زیستی از قبیل پیامدهای ناشی از بحران کم‌آبی، آلودگی آب، هوا و مواد غذایی، مدیریت آب و به‌طور اخص فناوری و توسعه تکنیک‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در جهت رفع و کاهش این چالش‌ها به‌منظور سلامت انسان و محیط‌زیست و همچنین حفظ تالاب‌ها و اکوسیستم‌های آبی کشور، ویل دریک جمله دست‌یابی به فناوری‌های مدرن بر اساس توسعه پایدار است. علاوه بر این بومی‌سازی فرایندهای فناوری جهانی محیط‌زیست ازجمله مأموریت‌های کارگروه در راستای تسریع در رفع چالش‌های محیط زیستی در کشور است.

شرح وظایف

حمایت و پشتیبانی از توسعه، ترویج و بومی‌سازی فناوری‌های نوین سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پیشنهادی از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان، نخبگان، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری فناورانه و الگوهای مدیریتی در راستای کاهش مشکلات محیط­زیستی در بازه‌های زمانی میان‌مدت و درازمدت، جمع­آوری و تجهیز پایگاه داده­ها جهت شناسایی وضعیت موجود و دست‌یابی آسان نخبگان و پژوهشگران.

 کمک در جهت فناوری‌های مرتبط در تصفیه و بازچرخانی فاضلاب، تهیه دستورالعمل‌های فنی به‌منظور حفاظت از اکوسیستم‌های ساکن و جاری در خصوص حد مجاز آلاینده‌ها، و حقابه­های زیست‌محیطی مبتنی بر پایداری اکوسیستم و سلامت انسان حفاظت از تنوع زیستی.

بهره‌وری بهینه از پتانسیل‌های بالقوه، توسعه و ترویج فناوری‌های مبتنی بر کاهش مشکلات ناشی از آلودگی هوا، آب و خاک در چارچوب سند ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست. آشنایی با فناوری‌های نوین جهانی از طریق ارتباطات و تعامل دانشمندان سایر کشورها و بومی‌سازی با توجه به فرهنگ و ویژگی‌های خاص کشور. هماهنگی با سایر ستادهای فعال در معاونت و دیگر سازمان‌های موازی با اهداف ستاد، به‌منظور تسریع در رسیدن به اهداف تعیین‌شده.

برگزاری نشست‌های تخصصی داخلی و خارجی، معرفی برگزیدگان فناوران حوزه محیط‌زیست منطبق بر سیاست‌های کلی ستاد.

نظارت بر پروژه‌های فناورانه ستاد در خصوص تبعات محیط زیستی آنان.

برنامه و اقدامات

کمک به فناوری در حل مشکل ریز گردها، تبدیل چالش ریزگرد به فرصت، تولید مصالح ساختمانی نظیر تولید بلوک، کف­پوش، سرامیک و کاشی و تولید اشتغال در مناطق محروم و برای مردم محروم. ایجاد گلخانه در مناطق درگیر به‌منظور تولید گیاهان سازگار به کم‌آبی، نظیر کشور چین که آن را به یک فعالیت بزرگ اقتصادی در مناطق آسیب‌پذیر درآورده است.

توسعه کاشت گیاه داروی مقاوم به خشکی کاکتوس (حداقل سه گونه پر محصول) از نظر تولید میوه، محصولات دارویی علوفه و تغذیه دام و تثبیت خاک، در استان‌های سواحل جنوبی کشور.

توسعه فناوری پرورش در قفس و سیستم آبزی‌پروری مداربسته در مناطق کم آب و با آب لب‌شور جهت تولید ماهیان دریایی نظیر گونه‌های خاویاری و قزل الا.

تولید آب مقطر ارزان از آب باران در استان‌های ساحلی.

جمع‌آوری سطوح آبگیر باران در استان‌های سواحل شمالی کشور به‌عنوان ارزان‌ترین راه تأمین آب شرب و کشاورزی.

به‌روز نمودن معیارها و استانداردهای تعیین نیاز آبی و حد مجاز آلاینده‌ها در پساب‌ها به‌منظور نظارت و تعیین جریمه متناسب با شدت و میزان آلاینده‌های خروجی در پساب‌ها.

توسعه فناوری تصفیه فاضلاب، همکاری با فعالیت‌های سایر ستادهای معاونت.

توسعه فناوری‌های انرژی پاک.

تولید سم بیولوژیک به‌منظور نجات و احیای گونه بسیار با ارزش شاه‌بلوط در جنگل‌های استان گیلان.

تولید صنعتی دستگاه جاذب غبار به‌ویژه بیمارستان‌ها در شهرهای درگیر.

کمک به برنامه‌های فرهنگی در خصوص تولید پوستر، انیمیشن،کلیپ و روش‌های نوین و مؤثر مقابله با آلودگی.

سایر موارد شامل طرح‌های فناورانه ارسالی به ستاد از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان، پایان‌نامه و رساله‌های دکتری مرتبط و موارد مشابه در حد امکانات مالی ستاد.

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir