عنوان
چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧-
پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو اسلایدر 
اخبار > طرح پژوهشی خاک پوش رسی با استفاده از بنتونیت در اصفهان


  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت معاونت علمی اجرایی شد؛

طرح پژوهشی خاک پوش رسی با استفاده از بنتونیت در اصفهان

 

طرح پژوهشی خاک­پوش رسی با استفاده از بنتونیت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دشت سگزی استان اصفهان اجرایی شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر گرجی، رییس کارگروه  فرسایش و حفاظت خاک ستاد توسعه فناوری آب، خشک سالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و دکتر گرشاسبی معاون آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور از طرح پژوهشی خاک­پوش رسی با استفاده از بنتونیت در دشت سگزی استان اصفهان بازدید کردند. این طرح با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسط دانشگاه آزاد واحد خوراسگان اجرا شده است.

رییس کارگروه فرسایش و حفاظت خاک ستاد توسعه فناوری آب، خشک سالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی درباره طرح پژوهشی خاک­پوش رسی با استفاده از بنتونیت گفت: حدود 35 هکتار از اراضی دشت سگزی استان اصفهان مالچ پاشی شده و 15 هکتار باقیمانده در دست اقدام است.

وی بیان کرد: خاک­پوش استفاده شده در این طرح، رس بنتونیت خالص سازی شده با قطر ذرات حدود 10 میکرون است که مخلوط با آب بر روی اراضی مستعد فرسایش پاشیده می­شود.

گرجی توضیح داد: عملیات پاشش با استفاده از یک تانکر و دو نفر کارگر، در هر روز در مساحت بیش از دو هکتار انجام می­شود و مجموع هزینه هر هکتار معادل 20 میلیون ریال است.  مقدار رس بنتونیت مصرفی در هر هکتار حدود 200 کیلوگرم و هزینه تامین و خالص سازی بنتونیت حدود 20 هزار ریال در هر کیلوگرم تعیین شد.

وی خاطر نشان کرد: مشاهدات صحرایی نشان می­داد که در مکان های مالچ پاشی شده، مخلوط آب و رس در داخل خاک سطحی نفوذ کرده و سله­هایی به ضخامت دو سانتیمتر تشکیل می­دهند که از مقاومت خوبی در مقابل فرسایش بادی برخوردارند که آزمون صورت گرفته با استفاده از تونل باد نیز بیانگر این موضوع بود.

رییس کارگروه فرسایش و حفاظت خاک ستاد توسعه فناوری آب، خشک­سالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی  در خصوص مزایای اجرای این طرح گفت: بعضی از نکات در این طرح تحقیقاتی قابل توجه و مهم به نظر می­رسد که البته باید در دراز مدت و در آزمون­های مختلف مورد تایید نهایی قرار گیرند. از جمله آنها می توان به کارآیی مناسب برای کاهش فرسایش بادی در حد 80درصد،  قیمت تمام شده مناسب ( کمتر از 20 میلیون ریال در صورت تولید و کاربرد گسترده)، دوام بسیار زیاد رس بنتونیت که تحت تاثیر عوامل اقلیمی قرار نمی­گیرد و همچنین عدم وجود خطرات زیست محیطی در کاربرد این خاک­پوش اشاره کرد.

وی به نقاط ضعف طرح پژوهشی خاک­پوش رسی با استفاده از بنتونیت در دشت سگزی استان اصفهان نیز اشاره کرد و افزود: حساسیت به دست خوردگی خاک سطحی و تردد ماشین، دام، و غیره، نیاز به بارندگی یا آب­پاشی جهت تحکیم و تشکیل سله سطحی، کند بودن سرعت پاشش و نیاز به زمان زیاد از جمله ضعف های این طرح محسوب می شود.

گرجی با ارائه پیشنهاداتی در راستای بهبود این طرح بیان کرد: جهت تکمیل تیمارهای مورد نیاز، انجام آزمون­های مختلف درمقابل بارش باران با شدت­های اتفاق افتاده در منطقه ( فرودگاه اصفهان) ضروری به نظر می­رسد. لزوم تیمارهای بارش از نظر تعداد، حجم و تداوم و بخصوص ماندگاری مالچ در تپه های ماسه ای دشت سگزی در طی سه سال نتیجه پژوهش را قابل اعتماد تر می کند.

وی ادامه داد: با توجه به اظهارات مجری طرح که افزایش آب ناشی از بارش افزایش ضخامت مالچ را باعث می­شود، بررسی نحوه افزایش ضخامت خاک­پوش و رشد گیاهان یک ساله و چند ساله پیشنهاد می­شود.

رییس کارگروه فرسایش و حفاظت خاک ستاد توسعه فناوری آب، خشک­سالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی  خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه عملیات مالچ پاشی در منطقه محدودی اجرا شده و اثرات انباشت مناطق مجاور در این محدوده موثر به نظر می رسد. بهتر است در انتخاب محدوده جدید این موضوع  رعایت شده و در ارزیابی اثرات از روش تداخل سنجی راداری استفاده گردد، تا برداشت و انباشت احتمالی در منطقه در سطح وسیع و با دقت زیاد ارزیابی شود.

از نظر وی، باید امکان استفاده از روش بکار رفته در این محدوده، و هزینه ها و ماندگاری آن بر روی تپه های ماسه ای خوزستان یا کاشان که بافت درشت­تری نسبت به دشت سگزی دارند مورد بررسی قرار گیرد. 

گرجی گفت: با توجه به ظهور پدیده گرد و غبار در سال­های اخیر در مناطق پست مانند هورها و تالاب­ها، کاربرد خاک­پوش رس بنتونیت در مناطق غرقابی و آب­ماندگی فصلی باید مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت موفقیت، در مورد تعمیم آن اقدام شود.

وی در مورد کاهش زمان اجرا و افزایش سرعت عملیات و همچنین افزایش تاثیر و کارایی این خاک­پوش پیشنهاد داد تا
روش­های مختلف پاشش، و ترکیبات مختلف بنتونیت و آب بررسی و مورد آزمون عملی قرار گیرد.

 

 


١٢:٠١ - 1395/03/26    /    شماره : ١٥٥٢٦    /    تعداد نمایش : ٩٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir