عنوان
يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧-
پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > جلسه شورای ستاد


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه شورای ستاد

جلسه شورای ستاد

در جلسه شورای ستاد آب معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر ایجاد اکوسیستم نوآوری در تمامی حوزه های علمی بیان نمودند: حوزه آب و انرژی نیازمند توجه بخش خصوصی و مردم است.

دکترستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه  شورای ستاد توسعه فناوری آب و خشکسالی معاونت علمی در جلسه  شورای ستاد توسعه فناوری آب و خشکسالی معاونت علمی، اظهار کردند:  پروژه هایی که بدون دخالت مردم و  اکوسیستم نوآوری به فعالیت بپردازد و تنها از ماهیت پول دولتی بهره مند شود، به طور حتم سرانجام نخواهد داشت، در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ ستادهای موققی همچون ستاد " بیو و نانو" که از ستادهای پر  تجربه و قدیمی این معاونت است با تعریف و راه اندازی اکوسیستم نوآوری، توانسته از طریق بخش دانش آموزی، دانشجویی و پژوهشکده ها تنها متکی به ماهیت یارانه دولتی نباشد و با دخالت و حساسیت مردمی در این بخش با قدرت عمل کند.
  
دکتر ستاری با تاکید بر اهمیت ایجاد اکوسیستم و زیست بوم نوآوری در تمامی حوزه ها بیان کرد: تجربه نشان داده است که تمامی حوزه های علمی موفق از جمله بیمه، بانک با توجه به این که در بحث اکوسیستم توانسته اند بسیار قوی عمل کنند، خروجی آنها نیز موفقیت آمیز بوده است.

رییس ستاد توسعه فناوری آب و خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی با بیان اینکه در حوزه هایی همچون انرژی و آب نیز؛  به شدت نیازمند راه اندازی اکوسیستم نوآوری هستیم گفت: در حوزه هایی همچون انرژی و آب شاهد آن هستیم که یارانه دولت در این حوزه ها به شدت مصرف می شود، لذا در این حوزه ها نیازمند ساخت اکوسیستمی متکی بر بخش خصوصی هستیم.
دکتر ستاری با اشاره به وضعیت کشورهای پیشرفته در استفاده از بودجه دولتی در حوزه های علمی بیان کرد: قطعا پژوهش دولتی متکی بر پول دولت به جایی نمیرسد و این مسئله در کشورهای پیشرفته نیز بارز است؛ چرا که آنها نیز تنها یک تا دو دهم درصد بودجه پژوهشی را از  بخش دولتی تامین میکنند و بخش عمده هزینه پروژه ها  از طریق بخش خصوصی تامین میشود.
وی با تاکید بر ماهیت فعالیت  استارت آپ های در کشور بیان کرد: استارت آپها می توانند با ارائه مدل های فناورانه و نوین و با حمایت بخش خصوصی،  صنعت کشور را در حوزه های مختلف نجات دهند، به طور مثال در پژوهشگاه های نفتی استارتاپها توانسته اند مدل های متعدد و فناورانه ایی را در زمینه ساخت  کاتالیست های داخلی معرفی کنند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بازار سازی در حوزه آب لزوما  کاهش مصرف آب نیست، ولی قطعا میتواند یکی از تاثیر گذارترین اهرم های این موضوع به شمار رود.
وی در پایان با اشاره به اهمیت موضوع وظیفه ای ستاد با همکای و هماهنگی برای سازمانها و وزارت خانه های مربوطه برای توسعه و رسوخ فناوریهای با اولویت تاکید کرد.
در بخش دیگر این نشست دکتر ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوریهای آب، خشکسالی و فرسایش محیط زیست معاونت علمی گفت: با توجه به رویکرد اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که معطوف به حل مسئله و بررسی مباحث توسعه فناوری در کشور است، ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی؛  با برگزاری این جلسه و انتصاب اعضای جدید شورای ستاد،  سیاست گذاری راهبری و برنامه ریزیهای حوزه توسعه فناوریهای  آب را دنبال می­کند.
دکتر ابراهیمی بیان نمودند این جلسه شورا ستاد متشکل از افراد حقوقی و حقیقی است، که افراد حقوقی از 8 وزارت خانه و همچنین هشت نفر افراد حقیقی است، که برنامه های راهبردی  توسعه فناوریهای راهبردی را دنبال می­کنند
.

 


١٢:٠٥ - 1397/09/17    /    شماره : ٤٠٤٧٣    /    تعداد نمایش : ٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir