پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشیو یادداشت ها 
آرشیو یادداشت ها
كمبود آب تهديد اساسي براي بقاي بشر
ضرورت استفاده از فناوری های کاهش تبخیر
كمبود آب تهديد اساسي براي بقاي بشر، اكوسيستم­ها و همچنین تكوين تمدن­ها است. یکی از منابع اصلی اتلاف آب، تبخیر از سطح مخازن می باشد که در مناطقی با تابش خورشیدی و کمبود فشار بخار اشباع بالا، منجر به تقلیل بازده مصرف آب می­شود.
١٣:٣٦ - 1395/07/17
شورورزی
شورورزی
طبق برآوردهاي سازمان يونسكو، كشور ايران از نظر وسعت اراضي شور در جهان، پس از كشورهاي استراليا، شوروي سابق، آرژانتين و چين، رتبه پنجم را دارد. شوري خاك از عمده مسائل محدود كننده كشاورزي در كشور است.
٠٨:١٤ - 1395/04/29

ضرورت بررسی کیفیت آب زیرزمینی
انسان بالغ روزانه به حدود1.5 تا 3 لیتر آب نیاز دارد و کیفیت آب از عوامل موثر بر سلامتی وی می باشد. لذا امروزه کیفیت آب به عنوان یکی از مشکلات زیست محیطی در نقاط مختلف جهان مطرح است.
١٤:٥١ - 1395/03/31

لزوم توجه ويژه به مسئله فرسايش خاك و توليد رسوب
خاك، به عنوان بستر توليد و يكي از مهمترين عوامل زيربنايي اقتصاد در هر كشوري است. اصول و چگونگي بهره برداري از خاك، در واقع مسير پيشرفت و سطح توسعه يافتگي هر جامعه را تعيين مي¬كند. با در نظر گرفتن چگونگي پيدايش خاك و اينكه براي تشكيل يك سانتيمتر خاك بيش از 300 سال زمان نياز است، مي توان به عظمت و ارزش خاك و به اهميت خسارات ناشي از تخريب اين منبع حياتي بيشتر پي برد
١٣:٣٩ - 1393/05/15

صادرات آب به جای نفت در آینده‌ای نه چندان دور
با یاد داشته باشیم که كمتر از 5/2 درصد از آب های کره زمین، آب شیرین و قابل شرب است. این منبع و منشا حیات در معرض خطر آلودگی، تغییر الگوی بارش ناشی از تغییر اقلیم و گرمایش جهانی کره زمین قرار دارد. این حقایق نشان دهنده آن است كه جهان در آینده¬ای نه چندان دور صحنه رقابت كشورها برای دستیابی به آب شیرین خواهد بود.
١٥:٠٨ - 1393/04/24

2 صفحه بعدی >>

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir